Ekonomi

Cezayir ve Türkiye ortaklıklarını genişletiyor: 5,4 milyar metreküplük anlaşma

Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, Sonatrach Genel Müdürü Reşit Haşişi ile BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan’ın Cezayir’de buluştuğu belirtildi.

Açıklamada, toplantıda iki tarafın, sıvılaştırılmış doğal gaz alım satımına ilişkin sözleşmeler çerçevesinde Sonatrach ile BOTAŞ arasında mevcut uzun vadeli ticari ilişkilerin görüşüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, tarafların ilişkilerini güçlendirme konusunda mutabakata vardığı vurgulanırken, Hashishi ile Fidan’ın iştiraklerini genişletme ve yeni iş fırsatlarını keşfetme konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Sonatrach’ın 1988 yılından bu yana BOTAŞ’a sıvılaştırılmış gaz tedarik ettiği hatırlatılarak, Cezayir’in Türkiye’ye yıllık 5,4 milyar metreküpe ulaşan sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine ilişkin sözleşmeyi 2020 yılında uzatma kararı aldığı vurgulandı. 2024’e kadar.

Geçtiğimiz hafta Sonatrach Genel Müdürü Hashishi, İtalya’da düzenlenen bir enerji konferansında şirketin gaz üretiminin 130 milyar metreküp olduğunu, bunun 45 milyar metreküpünün iç tüketime, geri kalanının ise ihracata ayrıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu